Poistenie

Poistenie do hôr ako nutnosť?

S prebúdzajúcou sa prírodou sa začína obdobie plánovania voľného času niekde vonku. Niektorí si vyberú športové aktivity a iných nadchne túra v našich slovenských horách. Práve horská turistika sa teší v poslednom čase veľkej obľube Slovákov. V takomto prostredí však môže ľahko dôjsť k výraznej zmene počasia a aj pri zdanlivo nenáročnej prechádzke môžu nastať vážne problémy – napríklad zablúdime, zraníme sa, prípadne nás napadne zviera či hmyz.

Na čo je teda potrebné myslieť ešte pred samotnou horskou turistikou?  

Štandardom je vhodná obuv, vhodné oblečenie, dostatok vody, nejaká základná lekárnička, nabitý telefón a v ňom číslo na záchranárov. Ak by došlo k zraneniu, lekárske ošetrenie nám kryje naše zdravotné poistenie. No ak nám bude pomáhať Horská záchranná služba – HZS, môže nastať nepríjemné prekvapenie. Aktuálne platí na území Slovenskej republiky zákon o horskej záchrannej službe, ktorý ukladá povinnosť osobe, vyžadujúcej služby HZS, uhradiť všetky náklady spojené s výkonom a pátraním v horskom prostredí. Výnimku tvoria neplnoleté osoby a osoby bez právnej spôsobilosti.  

Čo kryje horské poistenie?            

 • činnosť HZS (vyslobodzovanie, pátranie)         
 • prvá pomoc
 • preprava k dopravnému prostriedku zdravotníckeho zariadenia, respektíve priamo do zdravotníckeho zariadenia          

Veľkou výhodou poistenia je aj to, že klient nemusí platiť záchranným zložkám, pretože úhrada sa rieši už priamo s poisťovňou. Výnimkou môže byť situácia, keď sa príde na to, že k danej situácii došlo pod vplyvom alkoholu či iných návykových látok. Štatistiky poisťovní ukazujú, že v letných mesiacoch dochádza k zásahom horskej záchrannej služby z dôvodu prevažne malých úrazov a zranení, akými sú napríklad vyvrtnuté členky, či z dôvodu zablúdenia. V tomto období nedochádza často k tragickým prípadom, no aj napriek tomu môže byť cena zásahu vysoká. Napríklad sumu niečo nad 3 500 € vyúčtovala HZS za prevoz pacienta z dôvodu podvrtnutého kolena.

Horské poistenie štandardne platí vo všetkých horských oblastiach na Slovensku, v ktorých vykonáva službu HZS. Menovite ide o:

 • Belianske Tatry,
 • Kremnické vrchy,
 • Kysucká vrchovina,
 • Kysucké Beskydy,
 • Malá Fatra,
 • Nízke Tatry,
 • Pieniny,
 • Stredné Beskydy,
 • Slovenský raj,
 • Veľká Fatra,
 • Vysoké Tatry,
 • Západné Tatry.

Je možnosť si uzavrieť celoročné alebo krátkodobé poistenie do hôr. V tabuľke si môžete pozrieť aspoň základné cenové porovnanie.

Väčšina poisťovní na Slovensku poskytuje pripoistenie horskej záchrannej služby už priamo k cestovnému poisteniu, ktoré môže byť tiež celoročné alebo krátkodobé. Ideálne je dať si vypracovať ponuky a možno budete prekvapení, že celoročné cestovné poistenie dokáže byť spolu s horským poistením cenovo veľmi výhodné.

Čo robiť, ak nastane úraz v horách?

Ak sa už niečo stane, je potrebné poskytnúť zranenej osobe prvú pomoc, zastaviť krvácanie a zraneného dať do stabilizovanej polohy. Následne treba kontaktovať tiesňovú linku na známom čísle 112, ale aj priamo HZS na čísle 18300.

Je poistenie do hôr nutnosťou?

Tak ako aj pri životnom poistení platí, že samotné poistenie nás neochráni pred vznikom poistnej udalosti, ale pomôže nám znášať finančné vplyvy takýchto životných udalostí. To isté platí aj v tomto prípade. Horské poistenie nás chráni pred úhradou veľakrát vysokých nákladov súvisiacich s našou záchranou v horských oblastiach. 

Zdroj: Unsplash, Allianz, Generali, Union

Financie vnímam ako jeden z hlavných faktorov, ktorý ovplyvňuje kvalitu nášho života. Byť finančným poradcom je pre mňa veľmi zodpovedná profesia. Mojim cieľom je klientom vytvárať majetok a poskytnúť kvalitné finančné produkty, aby vedeli dosiahnuť svoje ciele. Podpis zmluvy je pre mňa začiatok dlhoročnej spolupráce a nič ma neteší viac, ako opätovné stretnutie s klientmi, na ktorých vidím spokojnosť.

Napíšte mi správu

Chcem byť informovaný

Pravidelný newsletter s najnovšími správami z oblasti hypoték, sporenia, dôchodkového sporenia, ... Prihlásením sa súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Súvisiace články