Financovanie bývania

Hľadáte svoje vysnívané bývanie a potrebujete hypotéku?

Je to jednoduché, pomôžeme vám so správnym výberom banky, nastavením úroku a mesačnej splátky.

Chcem bezplatnú analýzu

Chcem sa stretnúť

Získajte viac informácií. Stačí nám len zopár údajov.
Kliknutím na tlačidlo "Odoslať" súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Ak riešite svoje vysnívané bývanie, stanovte si jasný investičný zámer. Použitie cudzích zdrojov si kvôli zadlžovaniu dobre rozmyslite. Pripravte si vlastné zdroje. Ideálne je mať nasporených 10 – 20 % z kúpnej ceny bytu. Financovanie bývania konzultujte s profesionálom, na ktorého máte dobré referencie.

  • Ako môžem získať daňový bonus pre mladých?

    Získať ho môžete tak, že požiadate banku na začiatku roka o vydanie potvrdenia o výške zaplatených úrokov za predošlý rok. Toto potvrdenie odovzdáte zamestnávateľovi (ak ste zamestnaní), alebo si na jeho základe znížite daňový základ (ak podnikáte).

  • Môžem refinancovať úver aj mimo fixácie?

    Pri refinancovaní mimo výročia fixácie počítajte s poplatkom za predčasné splatenie úveru vo výške 1 %. Častokrát to ale banky preplácajú ako bonus, aby získali klienta. To znamená, že aj napriek pokute za predčasné splatenie sa klientom, ktorí majú úrokovú sadzbu nad 1,5 %, oplatí úver refinancovať. 

Výhodná situácia na hypotekárnom trhu

Situácia na hypotekárnom trhu umožňuje financovať vlastné bývanie alebo investičné zámery klientov hypotekárnymi úvermi s nízkou úrokovou sadzbou a výhodnými podmienkami. Bývanie a investície sú tak dostupnejšie ako v minulosti. Je však dôležité, aby výdavky na dlh nepresiahli únosnú mieru rodinného rozpočtu.

Vývoj úrokových sadzieb s fixáciou 1-5 rokov
Výška daňového bonusu na hypotéku pre mladých

Nezabudnite si uplatniť daňový bonus na hypotéku pre mladých

Daňový bonus si viete uplatniť do veku 35 rokov, v dĺžke max. 5 rokov a do 50 000 eur z výšky úveru (platí pre zmluvy podpísane do 31.12.2023). Zmluvy, ktoré boli podpísané od 1.1.2024 nastávajú tieto zmeny v rámci vyplácania a výšky daňového bonusu: 50 % zo zaplatených úrokov z celej výšky úveru, výška úveru bez obmedzenia a daňový bonus až do výšku 1 200 eur. Nezabúdajte, že podmienkou bonusu je, že váš priemerný hrubý mesačný príjem nesmie prekročiť. 1,6-násobok priemernej mzdy. V prípade, ak o daňový bonus žiadajú 2 žiadatelia, hranica posudzovaného príjmu sa zdvojnásobuje na 4 172,80 eur.

Nemáte žiadne vlastné zdroje na kúpu nehnuteľnosti?

Ak rozmýšľate nad kúpou nehnuteľností je dôležité, aby ste mali našetrené vlastné zdroje. V prípade, ak vlastné zdroje nemáte, je druhou možnosťou založenie nehnuteľnosti. Pokiaľ nemáte nehnuteľnosť, ktorú by ste vedeli založiť, viete získať 100 % financovanie iným typom úveru.

Príklad sporenia vlastných zdrojov na bývanie

Neváhajte ani sekundu, pomôžeme vám pripraviť bezplatnú analýzu.

Chcem sa stretnúť

Chcem sa stretnúť

Získajte viac informácií. Stačí nám len zopár údajov.
Kliknutím na tlačidlo "Odoslať" súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naši partneri na bývanie


blog

Súvisiace články