• PROSIGHT Slovensko header image

  Prieskum o peniazoch

  Čo si myslia Slováci o peniazoch

  Pozrite si výsledky prieskumu, ktorý sme realizovali v spolupráci s agentúrou Mindshare pod dohľadom Márie Friedmanovej na jeseň 2022.

Kam sa uberá svet peňazí a čo od neho ľudia očakávajú?

Pandémia, vojenský konflikt, vysoká inflácia, zvyšovanie cien, či úrokových sadzieb. Momentálne vo svete panuje veľký pocit neistoty a mať postarané o seba a svoju rodinu je pre mnohých tá najdôležitejšia potreba.
Peniaze sú sloboda, sú komfort, prinášajú pocit istoty, no zároveň je náročné sa v nich vyznať. Preto sme sa spoločne s výskumníčkou Máriou Friedmannovou a agentúrou Mindshare bližšie pozreli na to, aké pocity medzi ľuďmi momentálne panujú, čo pre nich znamená mať dobre postarané o peniaze a ako o nich získavať kvalitné informácie.

Kvalitatívne rozhovory

 • checkVek 33+ / s malými deťmi (5 respondentov)
 • checkVek 45+ / s deťmi (4 respondenti)
 • checkPríjem domácnosti 3.000+ EUR
 • checkVzdelanie vysokoškolské
 • checkBydlisko mesto

Kvantitatívny dotazník

 • checkCieľová skupina AA 18–60
  kúpili /zaobstarali si finančný produkt / službu za posledný rok a pol a aspoň sa spolupodieľali na jeho zjednaní
 • checkVzorka populácie N = 1001
 • checkMetóda zberu dát CAWI

Čo sme sa pýtali

Ako vplývajú aktuálne udalosti na vaše pocity?

Ľudia majú veľký pocit neistoty z posledných rokov a preto stabilita a bezpečie ohľadom ich financií sú teraz na prvom mieste aj v prieskume. Táto potreba ide naprieč socio-ekonomickými skupinami.

neistota

80% Ľudí

Až 80% ľudí má pocit ohrozenia – priemerný človek vníma 2 ohrozenia. Viac ako polovica respondentov vníma aktuálne Problém inflácie a s ňou spojený pokles životného komfortu, tretina zhodne má obavy o istotu, úspory a príjem. Respondenti nakupujú Obozretnejšie (22%), obmedzujú nákupy a viac sa zaujímajú o formy (seba) zabezpečenia.

Čo pre vás predstavujú peniaze?

Pre väčšinu ľudí peniaze znamenajú „komfort“, „slobodu“ a „pokoj mysle“. Pojem „Mať dobre postarené o svoje financie“ pre ľudí znamená najmä Bezpečnosť a udržanie hodnoty. Mať ich dosť znamená nemusieť sa strachovať ohľadom neočakávaných výdajov.

sloboda
dôvera

Aký máte vzťah k finančným poradcom?

Stále je cítiť primárnu nedôveru alebo opatrnosť smerom k finančným poradcom, lebo ľudia vnímajú konflikt záujmov. Ak finančný poradca demonštruje svoju hodnotu pri prvej skúsenosti, dôvera sa vybuduje rýchlo a ľudia ostávajú lojálni.

Blogy & Podcasty

Ľudia udávajú, že samo o sebe „nečítajú“ blogy alebo noviny a nemajú ich ako zdroje informácií. Ale keď si robia prehľad na internete, ,nepozerajú sa len na stránky bánk. Vtedy si čítajú práve články na blogoch, novinách a inštitúciách, a počúvajú podcasty.

kde beriete informácie ohľadom peňazí?

Finančný trh je pre ľudí veľmi komplikovaný a veľmi ocenia, ak im niekto [komu VERIA] informácie vyselektuje a zjednoduší. Top 5 zdrojov informácií je pre každý produkt zhruba rovnakých, len v inom poradí. Hlavný je prehľad na internete, stránka obchodníka, dojem z ľudí a odporúčania od známych.

selekcia informacií
dôvera

čo je Najväčšia výzva ohľadom financií?

Vyvarovať sa straty a dobre zhodnotiť peniaze je prioritou v oboch skupinách (kvalitatívna aj kvantitatívna vzorka). Pre väčšinu populácie je však najväčšia starosť ako čo najviac znížiť výdavky (kvantitatívna vzorka).

najdôležitejšie zistenia

80% oslovených vníma ako hlavné ohrozenie infláciu a s ňou spojený nárast cien a znížený životný štandard

48% oslovených považuje za najnáročnejšie vedieť sa správne rozhodnúť, aby v budúcnosti neprerobili

15% respondentov si založilo určitú formu sporenia v poslednom období

Neváhajte ani sekundu, pomôžeme vám pripraviť bezplatnú finančnú analýzu.

Chcem sa stretnúť

Chcem sa stretnúť

Získajte viac informácií. Stačí nám len zopár údajov.
Kliknutím na tlačidlo "odoslať" súhlasím so spracovaním osobných údajov.

V MÉDIÁCH

Čo si myslia Slováci o peniazoch

Chcete ešte viac zaujimavých dát? Zadajte email a pošleme vám rozšírený prieskum.