Poistenie

Je váš majetok dostatočne chránený pred rizikom tornáda?

Vo štvrtok 24. 6. 2021 vyčíňalo na južnej Morave tornádo, ktoré bolo najtragickejšie v Európe od roku 2001. V krátkom okamihu stratili obyvatelia svoje majetky, či už išlo o škody na nehnuteľnostiach, domácnostiach, alebo na autách. Stopa po tornáde je 26 kilometrov dlhá a 500 metrov široká. Podľa meteorológov sa sila tornáda odhadovala na stupeň F4 podľa Fujitovej stupnice. Ide o druhý najničivejší stupeň, keď rýchlosť vetra dosahovala približne 216 km/hod.

Na druhý deň prišlo mnoho telefonátov a majitelia nehnuteľnosti a áut sa pýtali, či ich poistenie kryje aj samotné tornádo. Samotné riziko tornáda vo všeobecných poistných podmienkach nenájdete. Je to kryté v rámci rizika „víchrica“ a rýchlosť vetra v km/h je definovaná v závislosti od výberu poisťovne viď. tabuľku č. 1. Ak je však poistná zmluva uzavretá správne, poisťovne poskytnú plnenie do výšky škody.

Tabuľka č. 1: Minimum dosahujúcej rýchlosti prúdenia vzduchu v mieste poistenia

*Kryjú riziko búrlivý vietor, kde prúdenie vzduchu dosahuje v mieste poistenie min. 60km/hod.

Vyššia moc (lat. vis maior), čiže živelná udalosť, je nepredvídateľná, neodvrátiteľná a náhodná udalosť, ktorej nie je možné zabrániť, preto je dôležité chrániť si svoj majetok a nezabúdať ani na ďalšie živelné riziká, ktoré nás môžu ohrozovať, napríklad požiar, povodeň, záplava, zosuv pôdy, prípadné zemetrasenie a mnoho ďalších rizík.

Ľudia, ktorí poisteniu neverili, si odrazu po tornáde na južnej Morave chcú svoj majetok poistiť. Prečo je to tak? Jednoducho ich ovládla jedna z najväčších emócií, ktorou je strach. Strach, či sa stane niečo mne, mojim blízkym, niekomu v mojom okolí alebo či je niečo medializované. Bohužiaľ, často môže byť už neskoro. Poisťujeme sa na náhodné nepredvídané udalosti, ktoré môžu nastať, nie ktoré už nastali. Verím, že nikto z nás by nechcel zažiť to, čím si museli prejsť obyvatelia na južnej Morave, a dúfam, že sa to neprihodí nikomu z nás. V každom prípade sa lepšie zaspáva s pocitom, že si svoj majetok chránim a mám ho poistený.

Zdroj: Allianz, Axa (Uniqa), Colonnade, Groupama, ČSOB, Generali, Komunálna poisťovňa, Kooperativa, Union, Uniqa, Wüstenrot, wikipédia
Zdroj titulného obrázka: canva
Zdroj tabuľky: vlastné spracovanie

Financiám sa aktívne venujem 8 rokov. V tejto sfére sa zameriavam výlučne na oblasť Neživotného poistenia. V spoločnosti PROSIGHT Slovensko pracujem ako produktový manažér a snažím sa dlhodobo rozvíjať produkty retailového a korporátneho poistenia. Produkty neživotného poistenia majú pre mňa obrovský význam, pretože každý z nás, či už v minulosti, dnes alebo v budúcnosti, využíval, využíva alebo bude raz využívať tieto produkty.

Napíšte mi správu

Pravidelný prísun informácií?

Prihláste sa na odber newslettra a novinky zo sveta financií a biznisu vám už neuniknú.

Súvisiace články

Poistenie

Budú poistovne uplatňovať výhody pre zaočkovaných (aj neregistrovanou vakcínou)?

Gabriela Harausová

Gabriela Harausová 11.06.2021

Poistenie

Je možné poistiť bicykel, smartfón alebo psa samostatne?

Ing. Matúš Engel

Ing. Matúš Engel 21.04.2021

Poistenie

Povodeň či záplava. Ktorá poisťovňa nám preplatí škody na majetku?

Ing. Matúš Engel

Ing. Matúš Engel 09.07.2020

Po kliknutí na tlačidlo OK vyjadrujete súhlas s použitím cookies na tejto stránke.
Ochrana osobných údajov

OK