Hypotéky

Štátny príspevok pre mladých

Čo to je?

Hypotekárny úver so štátnym príspevkom pre mladých je špeciálny produkt bánk, ktorý má podporiť bývanie mladých ľudí. Jeho hlavnou výhodou je zníženie úrokovej sadzby o 3% po dobu prvých piatich rokov splácania.

Účel tohto úveru

Účelom tohto úveru môže byť kúpa bytu alebo domu resp. jeho rekonštrukcia, či výstavba domu.

Kto má nárok na získanie štátneho príspevku?

Štátny príspevok môže získať každý vo veku od 18 do 35 rokov, pričom príjem žiadateľa za predchádzajúci kalendárny rok nesmie presiahnuť určitú príjmovú hranicu, ktorá sa mení každý štvrťrok a predstavuje 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Od 1.7.2016 je maximálny priemerný mesačný príjem za predchádzajúci kalendárny rok 1127,10 €.
Pri dvoch žiadateľoch je tento limit dvojnásobkom tejto sumy.

Do akej výšky úveru sa štátny príspevok poskytuje?

Štátny príspevok pre mladých sa poskytuje do výšky 70% hodnoty nehnuteľnosti, maximálne však 50 000 €.

V čom je háčik?

Hlavný rozdiel medzi bankami, ktoré poskytujú hypotekárny úver so štátnym príspevkom pre mladých je to, že niektoré banky započítavajú štátny príspevok vo forme zníženia úrokovej sadzby a niektoré banky započítajú štátny príspevok vo forme refundácie, ktorú vám posielajú na účet po zaplatení splátky bez zníženia úrokovej sadzby. Rozdiel je teda v pomere, koľko zo splátky ide na splácanie istiny a koľko na splácanie úroku.

Pre výpočet mesačnej splátky a výšku úrokovej sadzby kliknite TU.

Spracovanie: Slavomír Molnár
Zdroj titulného obrázka: pixabay.com

Som finančný sprostredkovateľ, poradca, odborník na zmluvné podmienky a poplatky finančných produktov. Taktiež som autorom portálov preveruj.sk, nesporimcezpoistku.sk, financiepodlupou.sk a spolupracujem s najväčším finančným porovnávačom Totalmoney.sk. Pomáham ľuďom pri výbere vhodného finančného produktu a jeho optimálneho nastavenia.

Napíšte mi správu

Chcem byť informovaný

Pravidelný newsletter s najnovšími správami z oblasti hypoték, sporenia, dôchodkového sporenia, ... Prihlásením sa súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Súvisiace články