Hypotéky

Poplatky pri refinancovaní hypotéky. Ušetríte alebo preplatíte?

Prenesením hypotéky do inej banky viete odľahčiť váš mesačný rozpočet a ušetriť stovky eur. Práve preto si v dnešnom článku vysvetlíme všetky poplatky, ktoré sú spojené s refinancovaním hypotekárneho úveru.

Sú nimi: 

  • Pokuta za predčasné splatenie zo zákona maximálne 1 % zo zostatku úveru  (napríklad ak máte zostatok 100 000€ tak by ste zaplatili poplatok 1000€
  • Znalecký posudok cca 150€ (tento poplatok sa vás týka ak meníte banku resp. nemáte starý znalecký posudok)
  • Poplatok na katastri je 66€

Momentálne sa viete najväčšiemu poplatku vyhnúť. Dve banky majú časovo obmedzenú kampaň. Ponúkajú nám nízky úrok 1,20% resp. 1,29% a preplácajú celú pokutu spojenú s predčasným splatením vášho úveru (max 1500€).

Banka 1 prepláca pokutu len v týchto bankách: Sberbank, Prima Banka, SLSP, Tatrabanka.

Banka 2 prepláca všetky banky.

Koľko na refinancovaní svojej hypotéky usporíte?

Príklad: Jozef čerpal úver vo výške 102 500€ na bývanie pred 1 rokom  (za ktorý si kúpil byt/dom). Jožko sa s bankou dohodol že bude splácať úver 30 rokov. Zostatok na úvere má momentálne 100 000€. Banke sa zaviazal na 5 rokov (5 ročná fixácia) a dostal úrok 1,89%. Do konca fixácie mu ostávajú 4 roky. Mesačnú splátku má Jozef 373,25 € a ak by úver platil celých 5 rokov tak zostatok by mal na konci 5ročnej fixácie 89 182,59€.

Ak by Jozef refinancoval zostatok úveru 100 000€ a nemenil by ani zvyšný počet rokov, ktorý má splácať úver (29rokov), tak v banke 1 by dostal 1,29% úrok s fixáciou na 4roky a s garanciou, že ak daná banka pôjde s úrokom dole, tak automaticky zníži úrok aj na jeho úvere.

Mesačná splátka = 344,60€; splátku by si znížil o 28,65€ a ušetril tak za 4 roky 1375,20€.

Zostatok po 4 rokoch = 88 326,77€; aj napriek nižšej splátke by mal zostatok nižší o 855,82€.

Celkovo ušetrené € za 4 roky na zníženom úroku = 2231,02€.

Celkové náklady na refinancovanie = kataster 66€

Znalecký posudok – cca 150€ (ak však máte znalecký posudok menej ako 3 ročný, tak ho môžete použiť)

Spracovateľský poplatok – 0€

Ako je to s dokladovaním príjmu?

Banka nepreveruje výšku príjmu, iba sleduje cez Sociálnu poisťovňu, či máte pravidelný príjem. Podmienka na to aby ste úver v Banke 1 dostali, potrebujete svoj starý úver splácať aspoň 10 mesiacov a bez omeškania.

Na refinancovanie budete potrebovať tieto podklady:

  1. aktuálnu úverovú zmluvu
  2. spísanie žiadosťi v novej banke
  3. 2x kópiu dokladu totožnosti OP + vodičský preukaz / pas
  4. znalecký posudok
  5. vyčíslenie zostatku starého úveru (bez poplatku)

V Banke 2 by ste dostali úrok 1,20% a pravdepodobne by ste ušetrili ešte viac (ak by Banka 1 neznížila úrok). Na to aby ste úver v Banke 2 dostali, potrebujete svoj starý úver splácať aspoň 12 mesiacov a nemať žiaden nedoplatok.

Ak máte podobný úver a chcete túto kampaň využiť a ušetriť tak peniaze, pokojne ma kontaktujte.

Zdroje:
www.nbs.sk
https://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/uverova-kalkulacka.php
Zdroj titulného obrázka: pixabay

Firma PROSIGHT Slovensko pre mňa znamená príležitosť. Zhmotňuje lepší život, plný osobného bohatstva a slobody ako pre mňa, tak aj pre všetkých mojich spolupracovníkov. V našej spoločnosti staviame klienta na prvé miesto. Slúžime ľuďom a prinášame im zo sveta financií to najlepšie. Robíme veci pre klientov a partnerov tak, ako pre seba a svoju rodinu.

Napíšte mi správu

Chcem byť informovaný

Pravidelný newsletter s najnovšími správami z oblasti hypoték, sporenia, dôchodkového sporenia, ... Prihlásením sa súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Súvisiace články