Podcasty pre nepočujúcich

Na začiatok si môžeme povedať niečo o podcastoch

Podcast je zvukový záznam, v ktorom človek rozpráva o svojich názoroch, skúsenostiach alebo sa rozpráva s inými ľudmi na konkrétne témy. Ten sa následne zavesí na internet a vy si ho viete kedykoľvek vypočuť. Avšak, keďže mnohí z nás sú nepočujúci alebo nedoslýchavý rozhodli sme sa, vydávať podcasty aj v slovenskom posunkovom jazyku spolu s prepisom celej epizódy, aby si ich mohol vypočuť naozaj každý.

O čom je projekt Na rovinu online?

Tento projekt vznikol so zámerom bezplatného vzdelávania a získavania hodnotných informácii najmä z oblasti podnikania a financií. Začalo sa to verejnými prednáškami, ktoré sa neskôr presunuli aj do online prostredia a ktoré si ľudia vedeli pozrieť vďaka LIVE streamu na sociálnych sieťach. Ak si chcete pozrieť záznamy z prednášky nájdete ich na YouTube kanále Na rovinu Online.

Obrázok: Prednáška Na rovinu o hypotékach so Slavomírom Molnárom

Vďaka prednáškami sme si uvedomili, že by si chceli prinášať aktuálny obsah o podnikateľoch a z podnikateľského prostredia a z toho vznikla platforma podcastov Na rovinu o podnikaní.

Keďže na Slovensku sú dlhodobo podnikatelia vnímaní z tej negatívnej stránky, týmto projektom sme chceli ukázať, že je to regulérna činnosť a že podnikať môže naozaj každý. V podcastoch chceme najmä mladým ľuďom dať čo najviac z know-how ako to podnikanie robiť, prečo to robiť a tiež tipy, čomu by sme sa mali vyvarovať. Moderátormi podcastov sú Viliam Bendík a Erik Lakomý, ktorí nám viac o projekte prezradili v reportáži na RTVS.

Prečo vznikli podcasty pre nepočujúcich?

Garantom projektu narovinu.online je platforma PROSIGHT Academy, ktorá sa venuje vzdelávaniu v oblasti podnikania a financii a chce byť prístupná znevýhodneným skupinám. A tak vznikla myšlienka, ktorú na Slovensku doposiaľ nikto nerobil a to, robiť podcasty aj pre nepočujúcich.

„Chceme, aby mal každý rovnaký prístup k informáciam. Aj znevýhodnené skupiny.“

Viliam Bendík, tvorca a moderátor podcastu Na rovinu o podnikaní

Oslovili sme preto Táňu Švrčkovú, ktorá sa dlhodobo venuje nepočujúcim, ktorá nám dala kontakt na Pavla Romana. Paľo nám pomohol zrealizovať našu myšlienku, ukázal, ako by to mohlo vyzerať a takto sa začala naša spolupráca. Náš tím sa medzičasom rozšíril aj o Milenu Fabšičovú.

Veríme, že sa tento projekt bude rozvíjať a vy budete jeho súčasťou. Ak sa vám páči táto myšlienka, neváhajte ju rozširiť mezdi ľudí.

Zdroj: RTVS, narovinu.online