Hypotéky

Odklad splátok či schvaľovanie úverov. Situácia pri hypotékach sa počas pandémie mení rýchlo

Odklad splátok či schvaľovanie úverov. Situácia pri hypotékach sa počas pandémie mení rýchlo

Celý svet sa má na pozore. Všetci spoločne bojujeme a chránime sa pred ochorením COVID-19. Viaceré firmy museli zavrieť svoje prevádzky, iné zase pracujú v obmedzenom režime. Ako to zasiahlo bankový sektor na Slovensku? 

Zmena otváracích hodín 

Každá banka na Slovensku upravila svoje otváracie hodiny a pracuje v obmedzenom režime. Banky majú svoje pobočky otvorené v priemere štyri hodiny denne, aj to v sprísnených podmienkach. Rúško na tvári a dostatočná vzdialenosť od bankára je dnes samozrejmosťou. Banky vyzývajú svojich klientov, aby navštevovali pobočky len sporadicky a vybavili prevažnú časť svojich potrieb elektronicky z pohodlia domova. Tiež sa odporúča využívať bezkontaktné platenie kartou pri nákupoch v obchodoch.

Odklad splátok

Najdiskutovanejšou témou je aktuálne odklad splátok existujúcich úverov. Viacerým ľuďom v tomto období hrozí zníženie príjmu alebo úplná strata zamestnania. Ak má človek finančné problémy, môže požiadať banku o odklad splátok. Doposiaľ stále platilo a veľkou nevýhodou odkladu splátok bolo, že klient mal zápis v úverovom registri ako neplatič.

Tento problém začala riešiť vláda Slovenskej republiky. Vznikla dohoda medzi bankami o odklade splátok. Aj keď je už dohoda realitou, treba si ešte počkať na doladenie detailov. Vláda a Národná rada SR budú ešte musieť schváliť sériu finančných zákonov, ktoré s tým súvisia.

Čo zatiaľ vieme

  1. Ak má klient záujem o odklad splátok, musí o to požiadať sám.

  2. Odklad splátok bude bezplatný a pre každého, kto nemá omeškanie viac ako 30 dní na svojom aktuálnom úvere.

  3. Odklad splátok platí pre hypotekárne a spotrebné úvery (maximálne na 9 mesiacov) a lízingy ( maximálne na 3 + 3 mesiace).

  4. Odklad splátok sa nevzťahuje na kreditné karty a povolené prečerpania.

  5. Účinnosťou zákona (tzv. lex korona) nebude tento zápis v úverovom registri do budúcnosti ovplyvňovať bonitu klienta pri žiadosti o ďalší úver.

Každá minca má však dve strany. Aj keď sa klientovi odložia splátky, úver sa naďalej úročí úrokovou sadzbou dohodnutou v úverovej zmluve. Úver sa tak predraží. Odklad splátok teda neznamená, že sa zbavím deviatich splátok, práve naopak. Svoj dlh si len oddialim a zaplatím za to.

Odporúčanie

Ak disponujete dostatočnou finančnou rezervou alebo vás táto kríza nijako finančne nezasiahne, odklad splátok nevyužite. Ak máte na svojom úvere vysokú úrokovú sadzbu, požiadajte banku o tzv. reštart hypotéky. Znížite si tak úrokovú sadzbu a získate novú fixáciu.

Schvaľovanie úverov

Okrem obmedzení pri otváracích hodinách niektoré banky obmedzili aj schvaľovanie úverov pri určitých druhoch príjmu a taktiež pri určitých druhoch účelov.

Týka sa to prevažne klientov, ktorí dokladujú príjem pri hypotéke z podnikania (SZČO alebo konateľ s. r. o.). Rizikovými sú momentálne aj klienti, ktorí dokladujú príjem zo zahraničia. Banky v týchto prípadoch znižujú percento financovania alebo dočasne takýmto klientom neposkytnú žiadny úver. Každý deň sa podmienky v bankách vzhľadom na šírenie vírusu COVID-19 môžu meniť. Ideálnym riešením, ako sa vyhnúť zamietnutiu úveru, je dôkladná konzultácia s vaším finančným sprostredkovateľom, ktorý pomôže vybrať vhodnú banku na financovanie vášho zámeru.

Čo sa týka úrokových sadzieb, tie sa za posledné obdobie výrazne nemenili. V tabuľke nižšie ponúkam stručný prehľad o aktuálnych kampaniach jednotlivých bánk. Do porovnania sa dostali najčastejšie využívané 3- a 5-ročné fixácie.

Tabuľka č. 1 : Úrokové sadzby v jednotlivých bankách 

Úrokové sadzby sú len informatívne a platia väčšinou pri financovaní do 80 % LTV. Výslednú úrokovú sadzbu sa klient dozvie až po kompletnom posúdení banky.

Pár tipov na záver?

Ak sa váš príjem počas trvania vírusu COVID-19 rapídne nezníži, určite nevyužite možnosť odkladu splátok. Predídete tak predraženiu vášho úveru. Pri riešení nového alebo refinančného úveru využite možnosť konzultácie s finančným sprostredkovateľom, ktorý vám ukáže aktuálne kampane bánk. Predídete tak možnému zamietnutiu úveru. Prajem vám veľa zdravia a síl v tomto krízovom období.

Zdroj tiulného obrázka: Pixabay
Zdroj tabuľky: vlastné spracovanie 
Zdroje: SLSP, VÚB, Tatra Banka, ČSOB, Prima Banka, UniCredit, OTP Banka, mBank, Poštová banka
 
Z dôvodu rýchlo meniacej sa situácie budeme článok pravidelne aktualizovať. Posledná aktualizácia 6.4.2020. 

Súvisiace články