Poistenie

Správny výber pripoistenia k PZP ochráni vaše vozidlo

Mnohých vodičov zaujíma, dokedy sa oplatí mať havarijné poistenie. Rozhodujúci je v tomto prípade vek vozidla, jeho aktuálna trhová hodnota a, samozrejme, aj ročné poistné. Ak je riziko, že každá škoda môže byť pre nás totálna, tzn., ak oprava vozidla prevýši napríklad viac ako 90 % z aktuálnej hodnoty vozidla, ide o totálnu škodu (každá poisťovňa to môže mať nastavené rôzne). V tomto prípade skôr rozmýšľame nad pripoisteniami k PZP, ako sú živel, stretnutie so zverou, poistenie čelného skla, krádež vozidla, nadštandardná asistencia, hlodavce a mnoho ďalších.

Súhrn pripoistení, ktoré poisťovne ponúkajú:

 1. Sklo na vozidle
 2. Živel
 3. Stretnutie so zverou
 4. Úraz
 5. Batožina
 6. Výtlk
 7. Právna ochrana
 8. Rozšírená asistencia
 9. Krádež vozidla
 10. Pripoistenie vlastnej totálnej škody – len havária z vlastnej viny
 11. Hlodavce
 12. Náhradné vozidlo
 13. Pneumatika

Najčastejšie dohodnuté pripoistenia sú sklo, živel a stretnutie so zverou. Nižšie si ukážeme detailné porovnanie práve týchto troch pripoistení vo všetkých poisťovniach.

Tabuľka č. 1: Detailné porovnanie pripoistení vo všetkých poisťovniach
Tabuľka č. 2: Detailné porovnanie pripoistení vo všetkých poisťovniach

Výhody

 • Allianz: V rámci pripoistení nemá limity okrem batožiny a úrazového poistenia, ale poisťovňa si dá za to priplatiť.
 • Komunálna poisťovňa: Pripoistenia bez obhliadky, výhodné spoluúčasti, ale nízke limity.
 • Okrem Generali a UNIQA poisťovne všetky poisťovne kryjú v rámci pripoistenia sklo aj škody na ostatných sklách, nielen na čelnom skle.

Nevýhody

 • Union, Kooperativa: Stretnutie so zverou. Týmto pripoistením je kryté len stretnutie s voľne žijúcou divou zverou podľa zákona o voľne žijúcich živočíchoch – č. 274/2009 Z. z., tzn. výluka pes, mačka.
 • Kooperativa: V rámci pripoistenia živel má výluku na krupobitie.
 • Kooperativa: Stretnutie so zverou – nízky limit 250 € a spoluúčasť 10 %.
 • Generali: Z pripoistenia živel sa nekryjú škody na čelnom skle, napríklad krupobitie.

Zdroje: Allianz, ČSOB, Generali, Genertel, Groupama, Kooperativa, Komunálna poisťovňa, UNIQA AutoGo, UNIQA, Union, Wüstenrot

Financiám sa aktívne venujem 8 rokov. V tejto sfére sa zameriavam výlučne na oblasť Neživotného poistenia. V spoločnosti PROSIGHT Slovensko pracujem ako produktový manažér a snažím sa dlhodobo rozvíjať produkty retailového a korporátneho poistenia. Produkty neživotného poistenia majú pre mňa obrovský význam, pretože každý z nás, či už v minulosti, dnes alebo v budúcnosti, využíval, využíva alebo bude raz využívať tieto produkty.

Napíšte mi správu

Chcem byť informovaný

Pravidelný newsletter s najnovšími správami z oblasti hypoték, sporenia, dôchodkového sporenia, ... Prihlásením sa súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Súvisiace články