Investovanie

Každá situácia prináša zaujímavé investičné príležitosti

Každá situácia prináša zaujímavé investičné príležitosti

Od začiatku roka sme si na investičných trhoch mohli všimnúť vysoký nárast akcií a ETF fondov. Všetci, ktorí využili šancu a investovali v čase najväčšej krízy, sa môžu dnes tešiť zo zelených čísel, ktoré aktuálne sledujú vo svojich investíciách. Úspechu sa tešia najmä pravidelní investori, ktorých portfólia po marcovom poklese zaznamenali nárast. Na obrázku môžeme vidieť graf konkrétnej investície, ktorú investoval Jaroslav začiatkom apríla.

Graf č. 1: Vývoj Jaroslavovej investície

Červená vertikálna čiara znázorňuje nákup a zelená čiara graf, ktorý po poklese v marci postupne stúpa. Keďže dochádza k priemerovaniu ceny, investori sú pri takejto investícii v pluse.

Vyberáme niekoľko zaujímavostí, ktoré sa odohrali počas koronakrízy, na ktorých môžeme vidieť, že aj v čase recesie je možné zarobiť.

1. ZOOM

Za prvú zaujímavosť môžeme považovať spoločnosť Zoom Video Communications, Inc. Spoločnosť poskytuje komunikačnú platformu, zdieľanie HD videa, hlasu, chatu a obsahu prostredníctvom mobilných zariadení, notebookov a systémov konferenčných miestností. Má obrovské využitie v sieti korporátov práve v čase, keď sú pracujúci na homeoffice, čo sa odzrkadlilo aj na dopyte po službách Zoomu a zároveň na cene akcie, ktorá sa dostala na hodnotu 250 $. Od začiatku roka tak spoločnosť strojnásobila hodnotu akcií a dosiahla za polrok fenomenálny nárast 262 %.

Graf č. 2: Vývoj akcie spoločnosti Zoom Video Communications od 1. 1. 2020

2. AMAZON

Za povšimnutie stojí aj akcia Amazonu, ktorá sa vyšplhala na hodnotu 3 000 $. Amazon ako gigant sa zaoberá maloobchodným predajom spotrebného tovaru, online predajom tovarov, online predajom kníh prostredníctvom aplikácie Kindle, prístupom k streamovaniu filmov a najnovšie má tiež solárne projekty v Číne, Austrálii a Spojených štátoch. Pamätám si, že keď kamarát nastupoval do práce do Amazonu, cena akcie vzrástla vtedy na 1 000 $ na akciu a dnes môžem ľutovať, že som si pár akcií vtedy nenakúpil. Mimochodom, od začiatku roka cena akcie vzrástla o 60 %.

Graf č. 3: Vývoj akcie spoločnosti Amazon od 1. 1. 2020

3. IShares NASDAQ 100 UCITS ETF

Nasdaq je index, ktorý sa skladá zo 100 amerických top firiem zameraných na technológie. ETF Nasdaqu nakupuje akcie podľa rozloženia akcií v indexe Nasdaq. ETFko sa dá nakupovať od pár desiatok eur mesačne, a preto si ho môže nakúpiť každý z nás. Nachádza sa v ňom napríklad aj spomínaná spoločnosť Amazon. Na začiatku roka malo ETFko hodnotu 494 $, dnes predstavuje jeho hodnota 600 $, a dosahuje tak nové maximá (hodnoty sú uvádzané k 20. 7. 2020).

Graf č. 4: Trojročný vývoj iShares NASDAQ 100 UCITS ETF

Investovanie je krásna veda, len treba vedieť, kedy a kam zainvestovať. Dnes sú ETF dostupné pre každého z nás, investovať sa dá od 10 eur mesačne. Kľúčový je správny človek, na ktorého sa môžeme spoľahnúť a ktorý nám pomôže pri výbere investície a tiež jej správnom nastavení.

Zdroj titulného obrázka: neugroup
Zdroje: EICseekingalpha
Zdroje grafov: EICseekingalpha

Súvisiace články