Hypotéky

Naučte sa ako na hypotéku s daňovým bonusom a mladomanželské pôžičky

Prvým a najnákladnejším dôvodom bola náročná administratíva pri produkte, rozdielne aplikovanie zákona (rozdiel medzi bankami bol aj na úrovni 3 000 € na preplatenosti). Ďalším vážnym dôvodom boli aj nízke úrokové sadzby. Podpora bola vyššia ako trhové úrokové sadzby na komerčných hypotékach.

Podpora bývania pre mladých však nezanikla úplne, zmenila však svoju formu na tzv. „daňový bonus na zaplatené úroky“. Tento bonus si klient uplatňuje po splnení podmienok prostredníctvom daňového priznania. Podmienky nároku sa výrazne nezmenili. Musíte splniť podmienku veku (do 35 rokov), príjmu (1,3-násobok hrubej mzdy za predchádzajúci kalendárny rok), účelu použitia a dôležitá je aj výška bonusu ohraničená hornou hranicou, teda maximálne 400 € za rok.

Mladomanželské pôžičky sú späť

Ďalšou významnou novinkou sú mladomanželské pôžičky. Mladomanželia môžu do roku od sobáša požiadať o pôžičku. Štát vám vie poskytnúť aj 15 000 € s úrokom 1 % p. a. a so splatnosťou 15 rokov. Po narodení dieťaťa vám navyše odráta 2 000 € z istiny úveru, maximálne však za tri deti. Prostredníctvom tejto podpory mladomanželia reálne vrátia menej peňazí, ako si požičali. Musia však tiež splniť podmienky príjmu a účelu použitia poskytnutých finančných prostriedkov.

Mladomanželské pôžičky budú poskytované od 1. 7. 2019 cez Štátny fond rozvoja bývania (ďalej len ŠFRB). Nebude ich teda poskytovať žiadna banka, treba o ne požiadať. Žiadateľ predkladá žiadosť v listinnej podobe ŠFRB prostredníctvom mestského úradu v sídle okresu podľa miesta stavby.

Naučte sa, ako ušetriť

Pomocou nového daňového bonusu viete ušetriť na hypotéke až 2 000 €. Nie je to však automatické, o podporu musíte správne požiadať. V banke vám taktiež neponúknu využitie mladomanželskej pôžičky. Chcete vedieť, ako to funguje po novom? Ako neprísť o nárok na daňový bonus? Prípadne ako využiť mladomanželskú pôžičku? Na našej verejnej prednáške Na rovinu o hypotékach ti všetky tieto a aj iné informácie vysvetlí náš špecialista na hypotekárne produkty Miroslav Dzurovčin. 27.6.2019 (štvrtok) o 18:00 hod v kaviarni Viola v Prešove.

Chcem sa dozvedieť viac a zúčastním sa prednášky.

* Po realizácii prednášky budeme článok aktualizovať.
Zdroj: vlastné spracovanie
Zdroj obrázkov: shutterstock

Pomáham ľuďom pri výbere a správnom nastavení finančných produktov. Verím, že sa to dá robiť poctivo a kvalitne. Financiám sa venujem od roku 2010. Starám sa o vyše 300 klientov.

Napíšte mi správu

Chcete byť informovaný?

Prihláste sa do newslettra a získajte pravidelný prísun článkov, podcastov a iných noviniek zo sveta biznisu a financií. Správy posielame prostredníctvom služby Mailchimp.

Súvisiace články

Poistenie

Ceny lekárskych úkonov v zahraničí sú vysoké. Za minimálnu sumu si užijete dovolenku bez zbytočných komplikácií

Ing. Matúš Engel

Ing. Matúš Engel 12.06.2019

Investovanie

Na investovanie nepotrebujete v prvom rade peniaze, hlavný je čas

Poistenie

Štatistiky a dôležitosť povinného zmluvného poistenia

Ing. Matúš Engel

Ing. Matúš Engel 24.04.2019

Po kliknutí na tlačidlo OK vyjadrujete súhlas s použitím cookies na tejto stránke.
Ochrana osobných údajov

OK