Dôchodok

2. pilier vs. 3. pilier. Ktorý je pre vás výhodnejší?

Sporte správne v 2. pilieri

Pri  2. pilieri je dôležitých niekoľko faktorov. Najdôležitejším je samotná účasť v ňom.  Možné je aj to, že ho máte nastavený nevhodne. Bohužiaľ, aj väčšina z 1,3 mil. je na tom rovnako ako vy. Druhým najdôležitejším faktorom, ktorý ovplyvňuje hodnotu účtu v dôchodkovom veku, a teda aj výšku vyplácanej renty, je totiž zvolený dôchodkový fond. Po novele zákona v roku 2013 sa vyše 85% sporiteľov ocitlo v dlhopisových (garantovaných) fondoch. A čo je na nich zaujímavé je, že ich priemerný ročný výnos len o pár desatín percenta prevyšuje infláciu.

Máte 40-45 rokov? Jednoznačne by ste mali investovať prostredníctvom indexových fondov. Tie môžu byť z krátkodobého hľadiska aj v záporných číslach,  z dlhodobého hľadiska je ale ich priemerný výnos takmer 7%* (údaj k 31.3.2015, sledované obdobie: máj 1994 – marec 2015). Zmeniť fond v druhom pilieri alebo zmenu samotnej správcovskej spoločnosti je bezplatné (k zmene je potrebný Akceptačný list zo Sociálnej poisťovne).Výška mesačnej vyplácanej renty môže byť rozdielna až o 280 eur! Všetko závisí od správneho zvolenia dôchodkového fondu (rozdiel po 40 rokoch sporenia pri priemernej mzde medzi indexovým a dlhopisovým fondom). Tak nečakajte a skontrolujte si svoj aktuálny dôchodkový fond?

* – minulé výnosy nie sú garanciou budúcich výnosov

3. pilier sa oplatí

Tretí dôchodkový pilier má množstvo výhod. Tou hlavnou výhodou  je príspevok zamestnávateľa. Pozor! Nezabudnite sa informovať u svojho zamestnávateľa, či daný benefit poskytuje. V prípade, že áno, nastavte si minimálnu výšku svojho príspevku. Ideálne tak, aby ste ním získali maximálny príspevok zamestnávateľa. Možné je aj znížiť si základ dane o výšku svojho ročného vkladu, maximálne však o 180 € ročne.

Spracovanie: Slavomír Molnár
Zdroj titulného obrázka: pixabay

Som finančný sprostredkovateľ, poradca, odborník na zmluvné podmienky a poplatky finančných produktov. Taktiež som autorom portálov preveruj.sk, nesporimcezpoistku.sk, financiepodlupou.sk a spolupracujem s najväčším finančným porovnávačom Totalmoney.sk. Pomáham ľuďom pri výbere vhodného finančného produktu a jeho optimálneho nastavenia.

Napíšte mi správu

Pravidelný prísun informácií?

Prihláste sa na odber newslettra a novinky zo sveta financií a biznisu vám už neuniknú.

Súvisiace články

Osobné financie

Od 1. júla 2022 sa mení výška životného minima. Čo ovplyvní?

Denis Závacký

Denis Závacký 29.06.2022

Poistenie

Ako si vybrať cestovné poistenie na dovolenku?

Ing. Matúš Engel

Ing. Matúš Engel 13.06.2022

Hypotéky

Aký príjem akceptujú banky pri hypotéke?

Denis Závacký

Denis Závacký 30.05.2022

Po kliknutí na tlačidlo OK vyjadrujete súhlas s použitím cookies na tejto stránke.
Ochrana osobných údajov

OK